درمان بیماری اتواسکلروز

 بیماری اتواسکلروز ، بر اثر رشد غیرعادی استخوانچه گوش میانی به وجود می آید و مانع از حرکت استخوان رکابی می شود. استخوان رکابی ، در صورتی که آزادانه حرکت نکند ، به درستی نمی تواند ، کار کند و عمل شنوایی را انجام دهد. حتما این سوال برای شما پیش آمده که درمان بیماری اتواسکلروز چگونه است ؟ برای اینکه از این مساله آگاهی پیدا کنید بهتر است که این مقاله از بهترین متخصص گوش ، حلق و بینی تهراندکتر مهدی سلیمان پور را مطالعه کنید.

 

درمان بیماری های اتواسکلروز- دکتر سلیمانپور

علائم بیماری اتواسکلروز چیست ؟

یکی از متداول ترین علائم  که نیازمند درمان بیماری اتواسکلروز می باشد ، کاهش شنوایی است. از علائم دیگر اتواسکلروز ، می توان به گیجی ، مشکلات تعادل و وزوز گوش یا سر نیز اشاره کرد.

چه افرادی بیشتر در معرض بیماری اتو اسکلروز قرار می گیرند؟

بهتر است بدانید که آمار بانوان در ابتلا به این عارضه بیشتر از آقایان نیز می باشد ، همچنین بروز و رشد آن در نوجوانان و جوانان بسیار بیشتر از افراد میانسال می باشد. اتو اسکلروز در میان سفید پوستان بسیار شایع تر از افراد سیاه پوست می باشد که دسته از افراد باید سریعا در صورت مشاهده این علائم برای درمان بیماری اتواسکلروز به بهترین پزشک در تهران مراجعه کنند.

بیماری اتواسکلروز چگونه تشخیص داده می شود؟

علائم بیماری اتواسکلروز ، می تواند توسط حالت های دیگر بالینی بروز کند ؛ به همین علت ، ضروری است بیمار توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شود. پس از معاینه متخصص گوش ، حلق و بینی ؛ برای بیمار ادیومتری یا شنوایی سنجی تجویز می کند. با توجه به نتیجه شنوایی سنجی ، متخصص گوش و حلق و بینی روش درمانی مناسب را انتخاب می کند.

درمان بیماری اتواسکلروز چیست ؟

در صورتی کاهش شنوایی کم باشد ، متخصص گوش و حلق و بینی به بیمار توصیه می کند ، برای تقویت شنوایی از سمعک استفاده کند و هم زمان ، با آن درمان را ادامه دهد. قرص سدیم فلوراید ، باعث کند شدن روند بیماری می شود و ممکن است ، توسط متخصص گوش و حلق و بینی تجویز شود. در اغلب موارد ؛ برای درمان بیماری اتواسکلروز از جراحی استاپدکتومی یا استاپدکتومی که روشی موثر برای بهبود شنوایی می باشد ، استفاده می شود.

استاپدکتومی چیست ؟

استاپدکتومی ، یک روش جراحی برای درمان بیماری اتواسکلروز می باشد که با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. در این روش درمانی ، معمولا برش و شکاف خارجی بر روی گوش ایجاد نمی شود. عمل استاپدکتومی ، از طریق مجرای گوش و با استفاده از یک میکروسکوپ جراحی انجام می شود. در جراحی استاپدکتومی ، استخوانچه غیر متحرک رکابی خارج می شود و یک وسیله ، به نام پروتز جایگزین آن می شود. پروتز به استخوانچه های گوش میانی ، اجازه حرکت دوباره می دهد و با تحریک مایع گوش میانی ، باعث برگشت شنوایی می شود.

 

درمان بیماری اتواسکلروز - دکتر سلیمان پور

مراقبت های بعد از جراحی استاپدکتومی چیست ؟

 • بیمار عصر روزی که جراحی استاپدکتومی انجام داده است ، به خانه بر می گردد.
 • بعد از جراحی استاپدکتومی ، از بیمار خواسته می شود از باد کردن بینی بپرهیزد.
 • بیمار بعد از عمل استاپدکتومی ، به آرامی بر روی گوشی که عمل نشده است ، دراز بکشد.
 • آنتی بیوتیک های خوراکی را که متخصص گوش و حلق و بینی تجویز کرده است ، راس ساعت مصرف کند.
 • پس از دوهفته بعد از جراحی گوش جهت درمان بیماری اتواسکلروز ، بیمار می تواند مسافرت هوایی داشته باشد.
 • برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی استاپدکتومی ، دچار سرگیجه شوند و تا مدتی چشایی خود را از دست بدهند ، اما جای نگرانی نیست و با گذشت زمان بهبود می یابد.
 •  بیمار تا زمانی که متخصص گوش و حلق و بینی ، اجازه نداده است ؛ از شنا کردن و یا فعالیت های دیگری که باعث ورود آب به گوش عمل شده ، می شود ؛ خودداری کند.

چگونه می توان کم شنوایی ناشی از این عارضه را کنترل کرد؟

توصیه می شود برای درمان بیماری اتواسکلروز هر فعالیتی که بر روی گوش ها موثر است را تحت کنترل قرار دهید. برای مثال سبک زندگی سالمی را دنبال کنید و از انجام فعالیت های مضر خودداری کنید ، همچنین از پزشک خوب در تهران ، بخواهید تا درباره چالش های پیش روی شما که با این نوع بیماری همراه است صحبت کند. همچنین بهتر است خودتان به طور کافی درباره آن اطلاعات کسب کنید و انتظار هر مشکلی را از پیش داشته باشید. در نهایت بهتر است که نگران نباشید ، زیرا عده بسیاری از افراد مبتلا به اتو اسکلروز با جراحی ، شنوایی شان باز گشته و دیگر به حالت قبل باز نگشته است.

نحوه پیشگیری از بیماری اتواسکلروز چگونه است؟

توجه داشته باشید که این عارضه بر اثر عوامل ارادی نیز به وجود نیامده اند بنابراین نمی توان از پیشرفت هر یک از عوامل ان پیشگیری کرد. برای درمان بیماری اتواسکلروز ، تنها توصیه می شود در صورت مواجه با علائم آن فورا برای انجام بررسی های لازم و آغاز درمان به پزشک مراجعه کنید تا از پیشرفت آن جلوگیری شود.

مراقبت های بعد از درمان اتواسکلروز

 1. تا مدتی پس از درمان بیماری اتواسکلروز و جراحی استاپدکتومی ، باید از رفتن به حمام خودداری نمایید.
 2. به افراد توصیه می کند ؛ در دوران نقاهت عمل جراحی استاپدکتومی ، از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایید
 3. به بیمارانی که تحت عمل جراحی اتواسکلروز ، قرار گرفته اند ؛ توصیه می شود در دوران نقاهت این جراحی ، از باد کردن بینی خود و همچنین فین کردن ، خودداری کنند.
 4. بیماران تا مدتی پس از عمل جراحی اتواسکلروز ، باید از خم شدن و همچنین بلند کردن اجسام سنگین ، خودداری نمایند ؛ چرا که ، ممکن است منجر به بروز سرگیجه در آن ها ، شود.
 5. کسانی که تحت عمل جراحی استاپدکتومی ، قرار گرفته اند ، باید تا مدتی پس از جراحی ، از افرادی که مبتلا به عفونت تنفسی یا سایر عفونت ها ، هستند ؛ دوری کنند.
 6. قرار دادن چند بالش در زیر سر ، موجب بهبودی سریع تر می شود ؛ بنابراین ، در حین خواب و استراحت ، دو بالش در زیر سر خود ، قرار دهید.

 

درمان بیماری اتواسکلروز - دکتر سلیمان پور

توجه

در صورت بروز علائمی ؛ از جمله کاهش شنوایی به طور ناگهانی ، احساس درد شدید ، سرگیجه های طولانی یا شدید و از این قبیل موارد سریعا به متخصص گوش و حلق و بینی خود برای درمان بیماری اتواسکلروز مراجعه نمایید.

علت بیماری اتواسکلروز

در حال حاضر علت بروز بیماری اتواسکلروز ، مشخص نشده است ؛ اما طبق مطالعات صورت گرفته ، می توان گفت وراثت ، نقش مهمی در بروز این بیماری دارد و درصد ابتلا به بیماری اتواسکلروز ، در افرادی که والدین آن ها به این بیماری مبتلا بوده اند ، بسیار بیشتر است. طبق مطالعات انجام شده ؛ بیماری سرخک نیز باعث بروز بیماری اتواسکلروز می شود بنابراین شما باید برای درمان بیماری اتواسکلروز آن به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران مراجعه کنید.

عوارض عمل اتواسکلروز

در این جراحی به منظور درمان بیماری اتواسکلروز ، نیز همانند سایر جراحی ها خطرات جزئی هم چون تورم ، قرمزی ، کبودی و غیره وجود دارد که با مرور زمان از بین می روند ، اما در صورتی که جراحی اتواسکلروز توسط متخصص گوش و حلق و بینی مجرب انجام نگیرد ؛ مشکلات دیگری هم چون کاهش شنوایی ، از دست دادن حس چشایی ، شنیدن صدا در گوش و غیره نیز بیماران را تهدید می کند ، بنابراین جهت جلوگیری از بروز عوارض فوق به جراح چیره دست و ماهر گوش مراجعه کنید.ممکن است ؛ بیمار در دوران نقاهت عمل جراحی اتواسکلروز ، دچار سرگیجه ، عدم تعادل شود و همچنین ، ممکن است حس چشایی آن ها نیز تغییر کند که جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که ، به مرور زمان برطرف شده و به حالت طبیعی ، بر می گردد.

 

 

پزشک بیماری اتواسکلروز گوش را چگونه تشخیص می دهد؟

ابتدا پزشک گوش های بیمار را معاینه می کند و از او  می پرسد که آیا در شنیدن صدا های بم دچار مشکل شده است؟ آیا در سر و یا گوشتان صدای وز وز، سوت کشیدن و غیره را احساس می کنید؟  سپس پزشک خوب در تهران  با اوتوسکوپ، انجام تست های شنوایی و غیره گوش شما را مورد بررسی دقیق تری قرار می دهد، تا از وجود این بیماری آگاه شود و درمان بیماری اتواسکلروز را آغاز کند.

هزینه جراحی اتواسکلروز

قیمت جراحی اتواسکلروز و درمان بیماری اتواسکلروز ، پس از معاینه بیمار توسط بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مشخص می گردد. دکتر مهدی سلیمان پور ، یکی از بهترین متخصصان گوش هستند که کارنامه موفقی در زمینه درمان بیماری های گوش دارند ؛ بیماران جهت آشنایی بیشتر با ایشان می توانند به قسمت درباره دکتر سایت مراجعه کنند.

نظرات بسته شده است.