۱۴ مرداد

سرطان حنجره

سرطان حنجره

سرطان حنجره : حنجره مهم ترین نقش در تولید صدا دارد و اگر اختلالی در حنجره به وجود آید صدای فرد نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

سرطان حنجره یکی از بیماری های بسیار خطرناک است که در افراد به وجود می آید .

این بیماری به طور معمول در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد البته این بدان معنا نیست که جوانان دچار عارضه سرطان حنجره نمی شوند ، امکان دارد جوانان نیز دچار این بیماری شوند ولی افراد بالای ۵۰ سال در معرض خطر بیشتری قرار دارند .

استعمال سیگار ، دخانیات و مصرف الکل رایج ترین دلیل برای بروز این بیماری است .

بنابراین بیماری سرطان حنجره در افراد سیگاری شایع تر از افرادی است که مصرف دخانیات ندارند .

سرطان حنجره

اولین علامت سرطان حنجره

علائم این بیماری بستگی به محل ایجاد تومورهای حنجره دارد .

به طور معمول تومورها بر روی تارهای صوتی به وجود می آیند بنابراین گرفتگی صدا یا هرگونه تغییر غیر عادی در صدا می تواند از علائم بروز سرطان حنجره باشد .

البته گرفتگی صدا همیشه دلیلی برای این بیماری نمی باشد .

گاهی افراد به علت صحبت بیش از حد یا داد زدن دچار گرفتگی و تغییر صدا می شوند در چنین مواقعی اگر پس از گذشت ۱۰روز ، تغییرات صدا ادامه پیدا کرد حتماً به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

از دیگر علائم سرطان حنجره می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  • احساس توده در گلو یا برجستگی گلو
  • تنگی نفس هنگام انجام ورزش یا فعالیت های دیگر
  • دشواری در هنگام بلع غذا
  • سرفه های طولانی مدت
  • سرفه به همراه خون و غیره.

درمان سرطان حنجره

در مرحله اول این بیماری باید به طور دقیق تشخیص داده شود که روش های مختلفی مانند سی تی اسکن ، پرتو نگاری یا معالجعه بالینی و بررسی گردن وجود دارد .

روش های ذکر شده برای تشخیص اولیه استفاده می شوند و در صورتی که بیماری پیشرفت کرده باشد و نیاز به تشخیص دقیق باشد از روش نمونه برداری استفاده می شود .

نمونه برداری از بافت حنجره بهترین روش برای تشخیص سرطان می باشد .

سرطان حنجره روش های متفاوتی برای درمان دارد مانند :
  • جراحی
  • شیمی درمانی
  • پرتو درمانی

به علت اینکه سرطان حنجره  بر روی صدا تاثیر می گذارد در همان مراحل اولیه بیماران به دکتر متخصص مراجعه می کنند و از پیشرفت بیماری جلوگیری می شود .

همچنین درمان در مراحل اولیه باعث ریشه کن شدن بیماری نیز می شود .

بنابراین برای اینکه در معرض آسیب های جدی قرار نگیرید در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی در حنجره و اختلال در صدا حتماً برای بررسی و معاینه به جراح متخصص مراجعه کنید.

دکتر مهدی سلیمان پور

متخصص گوش و حلق و بینی

اتولوژی ، نورواتولوژی

بیماری های گوش – جراحی زیبایی گوش – جراحی بینی

درباره نویسنده

بهترین جراح گوش
افراد زیادی هستند که به دلیل بیماری های گوش به دنبالی یک فوق تخصص گوش خوب هستند تا با مراجعه به او اقدام به درمان بیماری های گوش کنند. درمان وزوز گوش ، اوتیت ، کم شنوایی ، منییر ، پارگی پرده گوش ، جرم گوش ، خوردگی و سفت شدن استخوانچه گوش از مواردی است که توسط فوق تخصص گوش انجام می شود. دکتر مهدی سلیمانپور در سال ۱۳۸۹ فلوشیپ اتولوژی ( فوق تخصص گوش ) خود را گرفته است.

نظرات بسته شده است.