درمان نورینوم آکوستیک

زمانی که متخصص گوش و حلق و بینی برای یک فرد تومور آکوستیک یا بیماری تومور شنوائی تشخیص داده شود، سولاتی از قبیل نورینوم چیست یا نحوه درمان نورینوم آکوستیک چیست در ذهن افراد ایجاد می شود. این نوع تومور بسیار نادر بوده و دو الی سه هزار مورد در هرسال تشخیص داده می شود، باید گفت این تعداد ۱ در هر صد هزار نفر می باشد. بیماری نورینوم آکوستیک در ۹۵% موارد یک طرفه بوده و تنها در ۵% دو طرفه است. قابل ذکر است نوع دو طرفه بیماری نورینوم آکوستیک بسیار نادر می باشد و به یک سندروم مورثی به نام نوروفیبرو ماتوزیس نوع NF2 مربوط می باشد. این نوع تومور مغزی نسیت و در واقع یک تومور عصب تعادل است که نام علمی آن شوانوم وستیبلار می باشد. در ادامه مطلب تهیه شده توسط بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در تهران دکتر مهدی سلیمان پور با این بیماری بیشتر آشنا خواهیم شد.

نورینوم آکوستیک یا شوانوم وستیبولار

این نوع تومور در زاویه پلی مخچه که در فضای بین مغز و گوش است ایجاد می گردد. این نوع تومور جزء تومورهای خوش خیم بوده اما به دلیل اینکه ممکن است با رشد به اعصاب جمجمه ، مغز و ساقه مغز فشار وارد کند خطرناک باشد.

 

درمان نورینوم آکوستیک

 

علایم نورینوم اکوستیک چیست ؟

قبل از آغاز درمان نورینوم آکوستیک لازم است تا با علائم ناشی از آن نیز اشنا شوید.

  1. به طو معمول بیماران به طور تدریجی با آن مواجه می شوند.
  2. قطعا بیماران صدای زنگ یا وزوز گوش را احساس خواهند کرد.
  3. بی حسی در صورت و از دست دادن حرکت عضلات نیز از دیگر علائم این بیماری می باشد.
  4. میزان و شدت همراه با این عارضه ممکن است زیاد یا کم باشد اما به طور کلی افراد مواردی را که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم تجربه خواهند کرد.
  5. کاهش شنوایی، به طور کلی کاهش شنوایی تنها در یک سمت از گوش رخ می دهد. در واقع تومور آکوستیک تنها در یکی از گوش های بیمار رخ می دهد.
  6. از دیگر علائم شایع همراه با نورینوم آکوستیک می توان به از دست رفتن تعادل اشاره کرد. از آنجایی که فشار به طور آهسته و آرام بر روی عصب تعادلی و مغز رخ می دهد ، بیمار در مرحله اولیه بیماری سرگیجه را احساس خواهد کرد. اما به طور کلی بیمار تعادل خود را از دست داده  که در تاریکی علائم آن بسیار زیاد است.

تشخیص نورینوم آکوستیک به شرح ذیل می باشد:

برای تشخیص بیماری نورینوم آکوستیک بیماری باید با تجویز بهترین متخصص گوش و حلق و بینی ام آر آی انجام دهد، این روش تشخیص باعث می شود علاوه بر بیماری ، وسعت و عوارض احتمالی نیز تشخیص داده شود.

درمان نورینوم آکوستیک به شرح ذیل می باشد:

برای درمان نورینوم آکوستیک روش های مختلفی وجود دارد که در ذیل به بخشی از آن ها اشاره می کنیم.

پویش و پیگیری

در مواقعی که متخصص گوش تشخیص دهد تومور کوچک است و شنوائی قابل قبول بوده و تومور رشد زیادی نداشته می توان بیمار را تحت درمان قرار داد و با انجام ام آر آی و شنوایی سنجی در فواصل زمانی ۶ تا ۱۲ ماه روند بیماری را پیگیری نمود. باید گفت در نیمی از افراد تا ۵ سال تومور رشدی نداشته ، این افراد نیازی به درمان خاصی نداشته و تنها باید جلسات معاینه را پیگیری کنند.

جراحی

بهتر است بگوییم بهترین راه از بین بردن تومور جراحی می باشد، جراحی با سه روش ترانس لابیرنتین ، رتروسیگموبید و میدان کرانیال فوسا قابل انجام می باشد. باید گفت انتخاب یکی از روش های جراحی به میزان و اندازه تومور، محل آن ، میزان شنوائی ، و تجربه و تبحر متخصص گوش بستگی دارد. در بیمارانی که NF2 كه تومور دو طرفه بوده همزمان با رزکسیون تومور در سمت دوم کاشت پروتز شنوائی ساقه مغز  انجام می گیرد و شنوائی بیمار به حد قابل قبولی برسد.

گامانایف

این روش درمان نورینوم آکوستیک نوعی رادیوگرافی بوده که کاربردهای خاص و محدودی دارد، به این نکته توجه داشته باشید که این روش نمی تواند تومور را به طور کامل از بین ببرد و و در صورتی که تومور به رشد خود ادامه دهد جراحی آن خطرناک می باشد. باید گفت در موارد بسیار خاص از این روش درمانی استفاده می شود.

درمان های دارویی

امروزه داروهایی برای پیشگیری از رشد نورینوم پیشنهاد شده است که باید بگوییم متاسفانه این درمان ها پایدار نبوده و موقتی می باشد. همچنین این روش گرام قیمت بوده و ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. امروزه از روش دارویی برای درمان نورینوم آکوستیک به صورت محدود استفاده می شود.

درمان نورینوم آکوستیک

 

چگونگی تشخیص نورینوم آکوستیک

ممکن است کمی تشخیص جهت درمان نورینوم آکوستیک مرتبط با گوش ها کمی سخت باشد. در صورت مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی ،  توصیه می کند تا شما آزمایشاتی همچون ام آر آی را نیز انجام دهید. البته لازم به ذکر بوده که هر آزمایشی به علائم و نشانه های نورینوم اکوستیک بستگی دارد. در واقع اگر تومور سر درد و مشکلات تعادلی ایجاد کند ، ممکن است آزمایشات دیگری برای بررسی این عامل توصیه شود. اما به طور کلی بهترین نوع آزمایش ، ام آر ای مغز می باشد. البته انجام آزمایش شنوایی نیز لازم است ، زیرا یکی از علائم شایع این عارضه که با ان آشنا شدید ، افت شنوایی افراد می باشد.

نظرات بسته شده است.