۱۵ اردیبهشت

گوش در ارتفاعات

گوش در ارتفاعات

گوش در ارتفاعات اغلب صدا داده یا درد می گیرد، اگر با هواپیما سفر کرده باشید ممکن است با بروز صدا یا درد روبرو شده باشید، آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا کودکان به هنگام فرود هواپیما گریه کرده و بی قراری می نمایند؟

یکی از شایع ترین شکایات طبی مسافرین هواپیما، مشکلات مربوط به گوش می باشد، هرچند این مشکلات خفیف هستند ولی در برخی موارد موجب ایجاد درد گذرا و کاهش شنوائی افراد می شوند.

 

گوش در ارتفاعات

 

تاثیر فشار هوا روی گوش ها

گوش میانی نوعی محفظه هوا درون سر بوده، به همین دلیل در معرض تغییرات فشار هوا قرار دارد و در هنگام مسافرت های هوایی موجب ناراحتی افراد می شود.

گوش های شما به طور طبیعی با انجام هربار عمل بلع نوعی صدای مختصر مانند صدای کلیک ایجاد می کنند، دلیل ایجاد این صدا ورود حبابی کوچک از ناحیه پشت بینی به درون گوش میانی می باشد.

حباب هوایی که به آن اشاره کردیم از درون شیپور استاش که لوله ای به اندازه یک مداد بوده، سطح آن با غشاء پوشیده شده و گوش میانی را به پشت بینی متصل می کند عبور می نماید.

پوشش غشایی به طور مرتب هوای گوش میانی را جذب کرده و مجدداً به وسیله شیپور استاش جایگزین می شود، فشار هوا به این صورت در دو طرف پرده گوش متعادل می شود.

اگر فشار هوا دارای تعادل نباشد، فرد در گوش های خود احساس گرفتگی و پری می نماید.

گوش در ارتفاعات و مسافرت های هوایی چگونه مشکل ساز می شوند؟

در برخی از مواقع مسافرت هوایی موجب ایجاد تغییراتی سریع در فشار هوا می شود، شیپور استاش به منظور حفظ تعادل فشار هوا مکرراً باز می گردد تا قطر آن به اندازه کافی بوده و از این طریق فشار هوا متعادل شود.

این مسئله بیشتر در زمان فرود آمدن هواپیما اتفاق می افتد زیرا حرکت از منطقه ای که فشار اتمسفری آن کمتر است به زمین که دارای فشار اتمسفری بالاتر است اتفاق می افتد.

چگونه می توان گوش را باز نمود؟

عمل بلع موجب فعال شدن عضله های بازکننده شیپور استاش می گردد.

عمل جویدن آدامس و مکیدن آبنبات یا شکلات به دلیل اینکه با بلع بیشتری همراه هستند موجب باز شدن گوش ها می گردند.

همچنین خمیازه کشیدن در هنگام فرود و صعود نیز در باز شدن گوش ها بسیار کمک کننده می باشد.

افراد باید از خوابیدن در حین فرود پرهیز نمایند زیرا نمی توانند اعمال لازم جهت مقابله با تغییرات عمل بلع را انجام دهند.

درباره نویسنده

نظرات بسته شده است.